Figment 2: Creed Valley – İnceleme

İlk Figment’in bu kadar az bilinmesi daima canımı sıkmıştır. Meğer el çizimi grafikleri, yer dizaynları ve bulmacalarıyla çok nev’i şahsına münhasır bir oyundur. Yani… kaç oyunda sürrealist görsellerle tasvir edilmiş bir insan zihninde maceraya atılıp, olağan depresyonları tahta kılıcımızın nazik darbeleriyle güzelleştirmeye çalışıyoruz ki? Metal müzik eşliğinde bizi tepelemeye çalışan kâbusları saymıyorum bile.

Kısacası çok sevdiğim bir bağımsızdır Figment. O yüzden ikincisinin yapıldığını duyduğumda buna çok sevinmiştim. Tahminen bu sefer daha fazla şahsa ulaşırdı, ha? Alışılmış bunu yapabilmesi için çıtayı biraz daha yükseltmesi gerekiyordu. Pekala yapabilmiş mi? Gelin daima birlikte bakalım.

Tahta Kılıçla Kâbus Pataklamaca

İlk oyunda zihninde dolaştığımız insan büyüyüp koca adam olmuş, evlenip çoluk çocuğa karışmıştır. Lakin bununla birlikte para kazanma ve ailesine daha yeterli bir ömür sağlama üzere sorunlara de gömülmüştür. Bunlar da zihninde yeni yeni kâbuslar yaratmıştır. Hatta bunlardan biri “Ahlak Pusulası”nı bozmaya kararlıdır. Duruma el atmaksa her zamanki üzere Dusty (Cesaret) ve Piper’a (İyimserlik) düşer.

Oyun geçen seferki üzere, izometrik kamera açısından oynanıyor ve kimi vakit bulmaca çözerek, kimi vakit da düşmanlarla kapışarak ilerliyoruz. Bulmaca ve yer sayısı geçen seferkine göre hayli azalmış yalnız. Dövüşlerin sayısı da bir-iki tık arttırılmış. Bunu daha geniş bir kitleye hitap etmek için yapmışlar sanırım. Lakin bunları oynanışa getirdikleri yeniliklerle telafi etmişler. Mesela bir kısımda dedektiflik yapıyoruz, öteki bir kısımdaysa kadim bir labirentten çıkmaya çalışıyoruz üzere gibi.

Aç Kapa, Aç Kapa, Ana Tema

Mekân sayısındaki eksikliğiyse “Açık Görüşlü/Kapalı Görüşlü Zihin” mekaniğiyle telafi etmiş üretimciler. Oyunda ilerlerken karşılaştığımız perspektif totemlerine bir tane patlatınca zihnin niyet yapısı anında değişiveriyor. Bir an çok bağnazken, öteki an her şeye eyvallah der hâle geliyor. Biz de bu geçişleri kullanarak yolumuzu tıkayan mahzurları aşmaya çalışıyoruz.

Bir de zihinde yaşayan “Fikirler” var. Bunlar da zihnin açık/kapalı görüşlü olmasına bağlı olarak kişilik değiştiriyorlar. Bazen bize köstek oluyor, bazen de yardım ediyorlar. Ortada sırada da çok komik laflar ediyorlar.

Zihnin sürrealist yer dizaynları yeniden olağanüstü görünüyor. Art planda uçan kulak kuşlar, eşiklerden bakan koca koca gözler, enstrüman bitkiler, piyano köprüler… Hakeza müzikler ve kısım sonu canavarlarının müzikleri da o denli. Fakat boss savaşları bu sefer biraz fazla kolay geldi bana.

Dilerseniz tüm oyunu co-op olarak da oynayabiliyorsunuz. Türkçe lisan dayanağının olması da bir başka artısı. Çeviri bir tık daha yeterli olabilirmiş gerçi; söz oyunları ortada biraz kaynamış. Özcesi çıtayı birtakım yerlerde yükseltse de birtakım yerlerde de geri adım atmış Figment 2. Yeniden de birinci oyunu sevenlerin bundan da keyif alacağına eminim.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
5 (1 Oy)