Galatasaray’dan TFF’ye teklif: Türki cumhuriyetler yabancı sayılmasın

Milli ortada 6 Şubat tarihli zelzele felaketlerinin yaralarını sarmak maçıyla Azerbaycan grubu Karabağ ile el ele veren Galatasaray, dost ülkede sıcak karşılandı.

Sarı-kırmızılılar, dostluk gayreti olmasına karşın kapalı gişe oynanan maçın hem öncesi hem sonrasında büyük ilgi görmesiyle birlikte bir müddettir çalışma yürüttüğü proje için de düğmeye bastı.

Galatasaray, TFF’nin kapısını çalarak Türki cumhuriyetlere dair bir teklifte bulunacak. Sarı-kırmızılılar, Türki cumhuriyetlerin vatandaşlığına sahip futbolcuların, Spor Toto Muhteşem Lig’de yabancı değil, yerli kontenjanından sayılmasını önerecek.

Brezilya ve Portekiz örnek gösterilecek

Bir müddettir bu doğrultuda çalışmalar yapan Galatasaraylı yönetimciler, TFF’ye Portekiz ve Brezilya ortasındaki ilgiyi örnek gösterecek.

Portekiz ve Brezilya ortasındaki özel mutabakatlara nazaran her iki ülke vatandaşlarının, her iki ülke ortasında vize almadan serbestçe hareket edip, rastgele bir çalışma müsaadesine gerek duymadan çalışmalarına imkan tanıyor. Bu mutabakat yüzlerce futbolcuyu da direkt etkiliyor.

Başarılı proje

Brezilyalı futbolcular, tarihi ve kültürel nedenlerden ötürü Portekiz’de yabancı statüde sayılmıyor. Portekiz’in Brezilya’da üç yüzyılı aşan müddet boyunca sömürgeleştirme siyaseti bulunurken kolonyal periyodun akabinde ise iki ülke ortasında lisan, kültür ve vatandaşlık haklarında mutabakata gidildi.

Dünyanın yurt dışına en çok futbolcu ihraç eden ülkesi olan Brezilya’nın en çok oyuncu gönderdiği ülke de yeniden Portekiz oldu. FIFA ile organik bağı bulunan Milletlerarası Futbol Araştırmaları Merkezi’nin (CIES) raporuna nazaran Brezilya’dan yurt dışına çıkan 1219 futbolcunun 231’inin adresi Portekiz oldu.

Türki cumhuriyetler hangileri?

1. Türkiye Cumhuriyeti

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

3. Azerbaycan

4. Kazakistan

5. Türkmenistan

6. Tacikistan

7. Özbekistan

8. Kırgızistan

9. Başkurdistan

10. Çeçenistan

11. Çavuşistan

12. Kırım

13. Yakutistan

14. Tataristan

15. Tuva

16. Adige Cumhuriyeti

17. Kuzey Oseta

18. Batı Trakya Türkleri

19. Dağıstan

20. Doğu Türkistan

21. Gagauz

22. Karakalpakistan

23. Irak Türkmenleri

24. Kabartay Balkay

25. Kalmuk Cumhuriyeti

26. Karaçay Çerkeş

27. Mogolistan

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)