Yeni Başlayanlar İçin Kutu Oyunu Teklifleri

Kutu oyunları kültürünün ülkemizde çok var olduğu söylenemez ne yazık ki. Şayet bir oyun oynanacaksa da Tabu, Monopoly üzere oyunlar tercih ediliyor. Halbuki buzdağının öteki tarafında o denli cevherler var ki yalnızca birkaç oyun sonra “Biz niçin bunlarla kendimizi kısıtlamışız” diyorsunuz. Ve derine indikçe ne kadar da büyük bir havuzun var olduğunu fark ediyorsunuz.

Bu yazı da bu mükemmel aktiviteye hem kendisi hem de arkadaşlarını dahil etmek isteyenler için başlangıç düzeyi kutu oyunlarını içeriyor. Liste fazlaca uzayabilirdi lakin her oyuna ulaşmak çok kolay olmadığı için takım daha çok erişilebilir ve herkesin beğenebileceği biçimde oyunlar üzerine şekillendi.

CATAN (1995)

Oyuncu Sayısı: 3-4
Oynama Mühleti: 60-120 dakika


Yılların eskitemediği Catan’da oyuncuların hedefi Catan kentindeki en baskın güç olmak. Bunu gerçekleştirmek de buğday, tuğla, tahta üzere kaynakları harcayarak yollar ve konutlar yapmaktan geçiyor. Kaynaklar, rastgele yerleştirilmiş altıgen biçimindeki biyomlardan kazanılıyor. Zarlarla gelişiminizi ve kaynak sayınızı arttırabiliyorsunuz. Ayrıyeten oyuncular ortası ticaret de mümkün. Yani Catan’da oyuncular ortası etkileşim var.

Carcassonne (2000)

Oyuncu Sayısı: 2-5
Oynama Müddeti: 30-45 dakika

Fransa’nın kalelerle ünlü Carcassonne kentinden ilham alınarak tasarlanan Carcassonne’da oyuncular; içerisinde yol, kilise, otlak arazi ve doğal ki de kale bulunan karoları birbirleriyle uyumlu olacak formda yerleştirerek kendi Carcassonne’larını yapıyor. Bunu yaparken de oyuncular emekçilerini bu alanlara yerleştirip en büyük bölgeye (puana) sahip olmaya çalışıyor. Herkesin sırayla karoları yerleştirdiği oyunda oyuncular ortası etkileşim yok.

Cascadia (2021)

Oyuncu Sayısı: 1-4
Oynama Mühleti: 30-45 dakika

Aynı Carcassonne üzere (bu sefer altıgen) karoları yerleştirerek oynanan Cascadia’da emel kendi habitatımızı kurmak. Carcassonne’dakinin bilakis herkesin kendi alanının olduğu oyunda seçebileceğimiz yüzü açık dört karo bulunuyor. Bu karolar beraberinde bir hayvan token’ı içeriyor ve yerleştirdiğimiz karolar ve hayvanlarla yaptığımız kombinasyonlar oyunu kazanıp kazanamadığımızı belirliyor.

Ticket to Ride: Europe (2005)

Oyuncu Sayısı: 2-5
Oynama Mühleti: 30-60 dakika

Ticket to Ride ana oyununun Avrupa haritasında oynanan bu versiyonunda maksadımız, sahip olduğumuz gayelerde gösterilen kentlerin ortasına ray çizgisi oluşturmak. Bunun için gereken vagonları marketten alıyorsunuz ancak vagonlar farklı renklerde ve her rengi her kent ortasında kullanamıyorsunuz. Ferdî amaçlar ne kadar uzun yol içeriyorsa o kadar fazla puan alıyorsunuz ve en çok puan toplayan oyunu kazanmış oluyor.

Azul (2017)

Oyuncu Sayısı: 2-4
Oynama Mühleti: 30-45 dakika

Portekiz’in Evora bölgesinde bulunan Kraliyet Sarayı’nın duvarlarını en hoş halde süslememiz gereken Azul’da herkesin kendi oyun tahtası bulunmakta. Ortada rastgele gruplanarak bulunan taşları sırayla alarak kendi tahtamıza yerleştirdiğimiz oyunda maksat en düzgün biçimde taşları yerleştirebilmek. Zira taşlar istediğiniz üzere yerleşmiyor ve istediğiniz kadar da alana sahip değilsiniz.

Dixit (2008)

Oyuncu Sayısı: 3-8
Oynama Mühleti: 30 dakika

Listedeki tek parti oyunu Dixit’in kuralları yok denecek kadar az. Herkesin elinde yalnızca görsel bulunan altı adet kart var ve sıradaki oyuncu bu görsele uygun bir söz söyleyip kartı ortaya kapatıyor. Öbür oyuncular ise bu söze en uygun ellerindeki kartı kapalı formda ortaya koyuyor. Karıştırılan kartlar açıldıktan sonra herkes ana oyuncunun kartını iddia etmeye çalışıyor ve ona nazaran puanlamalar yapılıyor. İşte Dixit bu kadar!

Wingspan (2019)

Oyuncu Sayısı: 1-5
Oynama Mühleti: 40-70 dakika

Wingspan bu listede yer almalı mı emin değilim, zira bir tık fazla karışık bir yapısı var. Lakin gerek teması gerek oynattığım herkesin beğenmesi sebebiyle listede yer olsun istedim. Kuş meraklısı bir insan olarak oynadığımız Wingspan’de gaye kendi habitatımızı farklı kuşlarla donatmak. Bunu kuş kartlarıyla yapıyoruz ve birebir vakitte çeşitli amaçları de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu bazen yumurta sayısı oluyor, bazen muhakkak bir yuva tipindeki kuşları toplamak oluyor. Bu sayede en yüksek puanı almaya çalışıyoruz.

Patchwork (2014)

Oyuncu Sayısı: 2
Oynama Müddeti: 15-30 dakika

Ülkemizde birebir vakitte Yamalı Yorgan olarak da bilinen Patchwork’te oyuncular farklı biçimlerde ve dizaynlardaki kumaşları, kendi tahtalarına en uygun halde yerleştirmeye çalışıyor. Bu kumaşları oyunun para ünitesi olan düğme karşılığında alıyorsunuz. Sonuçta tahtanızda en az boşluk kalacak halde kumaşları dizmek en büyük hedef. Ayrıyeten 7×7’lik bir yorganı birinci bitiren ekstra düğme mükafatı kazanıyor.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)