Zoom – Guardians of the Galaxy Vol. 3

Marvel Sinematik Cihanı 30 sineması aşkın tartısı altında gözle görülür bir formda ezilmeye, genel kitle vaktinde büyük bir coşkuyla keşfettikleri yepisyeni bir dünyayı eskitmeye başladı. Kimsenin sinemasının fragmanı çıkana kadar ismini duymadığı markalarla milyonlarca dolar gişe yapan cihan, eşek üzere çalıştırıp az para verdiği CGI işçilerinin fazla mesai süsleyip püslemelerine karşın izleyicileri tatmin etmez, bütçesini amorti edemez bir hale geldi. Disney Plus’a içerik basma gerekliliği sinematik cihan makinasının dişlilerini kötü aşındırdı, en başta DC’nin yaptığı daha düşük kalite sinemalar ortamı düzgün sulandırdı; The Boys gerçeği muhteşem kahramanlara müspet bakış açımızı sağlam bombaladı. Yeniden de biz birtakım insan, o önden ismi sanı bilinmeden birinci kez sinema salonlarında karşımıza çıkıp içimize işleyen bir serinin, Guardians of the Galaxy’nin çift rötarlı vedasını bekliyoruz.

Ağlamıyorum gözüme rakun tüyü kaçtı

Tabii bu veda yalnızca Guardians of the Galaxy’nin vedası olmayacak. Yüksek meblağlara karşı gruba transfer olan James Gunn da “bu Guardians ekibinin” MCU sahnesinden inişiyle Kevin Feige’nin buyruğundan ayrılıp temelli olarak DC formasını geçirecek üzerine. Lakin gitmeden kozmosta olmasa bile izleyicisi üzerinde tesirini bırakmak istiyor üzere duruyor. Her ne kadar “En çok yapmak istediğim, en mutlu olduğum proje The Suicide Squad” demiş olsa bile ismini dillerimize dolayan, disfonksiyonel ailelerden fırlayıp gelenlerimize elin atarlı rakunuyla empati kurduran GotG’un yeri kalbinde illa başka olsa gerek. En büyük başarılarından birisi o rakunu ciddiye almamızı sağlamakken, tam da Rocket Raccoon’un öyküsünü anlatmak için vaktinde 3-5 toplumsal medya paylaşımı için kovulduğu Marvel Studios kapısından son bir kez girmiş James Gunn.

İşte bunu öğrenmek benim için farklı oldu. Endgame’de farklı bir vakit çizgisinden gelen öbür Gamora ile kendi tanıdığı, bildiği sevdiceğini kaybeden bizim Peter ortasındaki romantizmin tekrar oluşumuna ve Infinity Saga boyunca gözlerimizin yollarda aradığı Adam Warlock’un nihayet teşrifine odaklanacağını düşünüyordum sinemanın. Guardians ile birinci tanışmamızın üzerinden geçen 9 yılın akabinde Groot da nihayet tekrar yetişkinliğe adımını atacak, bu da sinemanın bonusu olacaktı. Bunlar aslında olacakken sinemanın temel olayının vaktinde doğal ömrünün çok da uzun olmadığını kendi ağzıyla söyleyen Rocket’in öyküsünü işin içine zevcesi su samuru Lylla’yı da katarak kapatmak olması benim beklemediğim fakat tam da James Gunn’dan beklenecek bir hareket.

Superman’in mirasından evvel Guardians’ın mirası

Hakkının verilmesi gereken değerli konuların sayısı bu biçimde ikiden üçe çıkınca, “Film çok şişer mi?” korkusu da insanın içinde yeşeriyor haliyle. Malum çizgi romanlar uzun form bir anlatım kullanırken sinema sinemaları kısa, öz ve isabetli olmak zorunda. İki medyum ortasındaki geçişler düzgün yapılamadığında da uzun tutulduğu halde kelamını yerinde edemeyen sinemalar karşımıza çıkabiliyor. Guardians of the Galaxy Vol. 3 de 2 saat 29 dakikalık müddetiyle nispeten uzun Marvel sinemalarından olacak. Lakin James Gunn kendi ağzıyla teminat veriyor “Tek bir saniyesi bile boşa gitmeyecek; yağı yok, kemiği yok” diyerek. Sinemanın test gösterimlerinde çok olumlu reaksiyonlar almış olması da haklılığını ispatlar üzere.

Guardians of the Galaxy Vol. 3’ü 2017’den bu yana bekliyoruz. Pandemisiydi, James Gunn’ın Disney’den kovulup geri gelmesiydi derken sinemayla kavuşmamız haddinden fazla uzun sürdü. Bu kadar vakitte serinin gazı biraz azaldı, genel izleyici kitlesinin üzerine çöken Marvel yorgunluğu da gişesinden net yiyecek. Lakin kendi adıma konuşursam, Doctor Strange 2’nin ağzımda bıraktığı makus tat ve kalitesiz hizmet sunulduğu halde olanca süratiyle artan bilet fiyatlarına karşın bir Marvel sineması beni sinemaya sokacaksa, o sinema GotG Vol. 3 olacak. Ayrıyeten “bilip sevdiğimiz MCU” için bir kapanış sineması olarak da Endgame’i değil, yeniden GotG Vol. 3’ü kabul edeceğim sanıyorum. Sonrasında Feige bir halde rotayı düzeltmezse, daima birlikte DC sularına kayarız diyorum.

Hi Evolutionary?

Ronan ve Ego’nun akabinde, üçlemenin final berbatı de Thanos ve Galactus’un yanına pembeli morlu bir öbür cani olan High Evolutionary olacak. Çizgi romanlarda esasen bir insan olan ve kafayı deney yapmakla, yapay yoldan evrim hızlandırmakla bozan High Evolutionary’nin sinemada çok öteki ve tahminen de kozmik bir kökene sahip olması beklenen, çünkü James Gunn çizgi romandan aldığı öğeleri apayrı hallerde kullanmayı seviyor. Aslında tekrar bir şeylerini değiştirdiğini ve High Evolutionary’yi sinemada Rocket Raccoon’un yaratıcısı olarak kurguladığını fragmanlarda görebiliyoruz. Rocket’in hakkında “Bir şeyleri mükemmelleştirmek üzere bir kederi yoktu, halihazırda aldıkları halden nefret ediyordu sadece” dediğini görüyoruz. Bundan ve James Gunn’ın kıssalarını yazarken ailevi problemlere odaklanmayı pek sevmesinden yola çıkarak High Evolutionary’yi çok denetimci bir ebeveyn üzere kurgulayacağı kestiriminde bulunabiliriz. Chukwudi Iwuji’nin hızını gösterebilmek ismine olağanda robot üzere bir tipi olan karakteri sinemada, hızına etten bir maske geçirmiş üzere tasarlamalarına şapkamızı da çıkardık mı, sinemaya tam manasıyla hazırız demektir.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)