Enkaz altı tespitlerde kullanılan aygıt 70 ülkeye ihraç ediliyor

Terör ögelerine karşı yürütülen operasyonlarda, yer altındaki tünel, sığınak ve depoların tespiti için kullanılmak üzere TSK envanterinde yer alan “Proton Elic” isimli aygıt, “asrın felaketi” olarak nitelenen zelzelelerin akabinde yürütülen arama kurtarma çalışmalarında da gruplara kıymetli katkı sağladı.

Yerli imkanlarla üretilen ve 70 ülkeye ihraç edilen aygıt, gönderdiği lazer darbeleriyle menzilindeki objelerin tespitini sağlıyor.

Bilgisayar yahut tablet aracılığıyla objeleri ekrana yansıtarak kullanıcısına bilgi akışı sağlayan aygıt, kusursuz noktalama ve haritalama yapabiliyor.

Cihazın üretildiği firmanın İdare Konseyi Lideri Remzi Başbuğ, ziyaret ettiği Nevşehir’de, sarsıntının etkilediği vilayetlerde arama kurtarma çalışmalarına katılan Ürgüp Belediyesi ve AFAD Vilayet Müdürlüğü takımlarına birer “Proton Elic” armağan etti.

Enkaz altında kalanlarla ilgili ayrıntılı bilgi veriyor

Başbuğ, terör operasyonlarında Mehmetçiğe takviye sağlayacak nitelikte üretilen aygıtın, toprak yahut beton altındaki canlı cansız ögelerin tespitinde de kullanılabildiğini söyledi.

Cihazın GPS sistemine gerek duymadan pozisyon belirme, koordinat çizimi ve işaretleme yapma üzere özelliklerin yanı sıra termal kameraya da sahip olduğunu bildiren Başbuğ, ulusal yazılım sayesinde kullanıcı işçiye ayrıntılı bilgiler aktarabildiğini söz etti.

Başbuğ, eserin Çin, Japonya, İspanya, Almanya, Güney Kore, İran, Rusya başta olmak üzere 70 ülkeye ihraç edildiğini lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Jandarma Genel Komutanlığı ile yürüttüğümüz çalışmalarla çok hoş bir eser meydana getirdik. Asrın felaketi olan sarsıntılarda cihazımızdan faydalanıldı ve arama kurtarmada birçok can kurtarmış olduk. Sarsıntılarda derin ısı ölçer termal sistemi ile enkaz altındaki canlı yahut cansız bireylerin tespitini yapmaktadır hatta beden ısılarının ne kadar olduğu, yaralı olup olmadığına dair bize bilgiler verir. Tarama yapan işçiye uzaklık ve derinlik ile hangi durumda durduğu, kaç kişi olduğuna dair bilgi veriyor.”

Firmanın İstanbul’daki tesislerinde üretilen modüllerinin ve yazılımın neredeyse tamamının yerli olduğunu vurgulayan Başbuğ,

“Yüzde 99 yerli bir aygıt. Birtakım malzemeler dışarıdan temin ediliyor lakin bunları da önümüzdeki yıllarda kendi bünyemizde üreteceğiz.”

dedi.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)