Güneş fırtınası 2.8 milyon kilometre süratle Dünya’yı vuracak: İrtibat araçları ve elektronik aletler etkilenebilir

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir hafta içinde Güneş yüzeyinde ikinci bir kara leke tespit etti.

Yaklaşık 20 Dünya büyüklüğündeki “koronal delik” olarak isimlendirilen bu kara leke, gezegenimiz açısından tehlike arz etmese de Dünya üzerinde kimi tesirlere sahip olabilir.

Uyduyu etkileyebilir

NASA’nın evvelki gün saptadığı koronal delik, Güneş’in manyetik alanının uzaya saçılmasıyla oluşan bir yapı. NASA’nın gözlemlediği bu kara lekenin gezegenimize yanlışsız saatte 2.8 milyon kilometre süratle hareket eden bir Güneş rüzgârı oluşturacağı bekleniyor. Yarın Dünya’ya ulaşması öngörülen rüzgârların, gezegenin manyetik alanını ve buna bağlı olarak uydu ilişkileriyle teknolojik altyapıyı etkileyebileceğinden telaş ediliyor.

NASA’nın bir haftada gözlemlediği ikinci koronal delik oldu. Birincisi 23 Mart tarihinde tespit edilmiş ve ABD’nin Arizona eyaletinin güneyinde aurora’lar oluşturmuştu.

Güneş Fırtınası Dünya için direkt bir tehdit ögesi oluşturmasa da, ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak uydulara, güç sınırlarına, elektronik altyapıya, internet ve GPS koordinatlarına ziyan verebilir. Muhakkak mühletlerle ortaya çıkan güneş fırtınaları gökyüzünde mor ve yeşil renkli aurora’lar oluşturuyor.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)