NASA’dan dikkat çeken keşif: 20 milyon güneş tartısında görünmez canavar

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından yapılan açıklamada,

Hubble Uzay Teleskobu

‘nun galaksiler ortası uzayda çok süratli hareket eden ve “görünmez bir canavar” olarak nitelendirilen bir kara delik keşfettiği bildirildi. Tesadüfen keşfedilen kara deliğin Dünya’dan Ay’a 14 dakikada gidebilecek kadar süratli bir biçimde ilerlediği söz edildi. Kara deliğin 20 milyon güneş yüküne denk gelecek halde muhteşem kütleli olduğu vurgulandı.

Ayrıca gerisinde daha evvel hiç görülmemiş bir halde 200 bin ışıkyılı uzunluğunda Samanyolu galaksisinin iki katı çapında yeni doğmuş yıldızlardan oluşan bir “iz” bıraktığı aktarıldı. Kara deliğin “muhtemelen 3 büyük kara delik ortasındaki az, tuhaf bir galaktik bilardo oyununun sonucu” olarak ortaya çıktığı kaydedildi. Kara deliğin önündeki yıldızları yutmaya vakit ayıramayacak kadar süratli ilerlediği, bunları önüne katarak dar bir koridor boyunca yeni yıldız oluşumlarına yol açtığı tabir edilirken, daha evvel hiç bu türlü bir şey görülmediğine dikkat çekildi.

Yale Üniversitesi’nden Pieter van Dokkum,

“Kara deliğin ardındaki yıldız oluşumuna bakıyoruz. Gördüğümüz şey, sonrası bir geminin gerisinde bıraktığı iz üzere kara deliğin gerisindeki izi görüyoruz”

dedi.
Dokkum,

“Bu, tesadüfen bulduğumuz bir şey. Hubble manzaralarında yakındaki bir cüce galakside yıldız kümelerini tarıyordum ve sonra küçük bir çizgi olduğunu fark ettim. Bunun kamera dedektörüne çarpan kozmik ışın olduğunu düşündüm. Kozmik ışınları ortadan kaldırdığımızda (kara deliğin) hala orada olduğunu fark ettik. Daha evvel gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyordu”

sözlerini kullandı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)