TÜBİTAK’ın ilaç araştırma ve üretim tesisi hazır: Kanser üzerine çalışılacak

TÜBİTAK’tan alınan bilgiye nazaran, Kurumun MAM Ömür Bilimleri ünitesi, bilhassa biyokimya, moleküler biyoloji üzere temel alanlardaki bilgi birikimini, aşı, ilaç, hastalık teşhis ve tedavisi üzere birçok uygulama alanına aktarmada kritik değer taşıyor.

Türkiye’nin bu alandaki muhtaçlığı doğrultusunda TÜBİTAK önderliğinde araştırma altyapılarının kurulması ve esere yönelik projelerin geliştirilmesinde 2014’ten bugüne kıymetli ivme oluşturuldu.

Özellikle biyoteknolojik ilaç geliştirme ve üretiminde TÜBİTAK ve MAM öncülüğünde, ilaç sanayisiyle ortak olarak hücreden ilaca birinci biyobenzer ilaç projesi geçen yıl tamamlandı.
TÜBİTAK kanser üzerine çalışacak

Bu kapsamda Türkiye’de örnek olacak, öncelikle küçük ölçek üretimi destekleyecek Âlâ Üretim Uygulamaları (GMP) alımına hazır bir alan kuruldu. TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi’nde, Türkiye’deki birçok sanayi kuruluşuna dayanak verebilecek nitelikte biyoteknolojik ilaç ve aşı eserlerinin GMP şartlarına uygun, pilot ölçekte üretim kapasitesine sahip “MEDİBİYO” tesisi faaliyete hazır hale getirildi.

Şu anda öncül altyapıya sahip merkez, biyoteknolojik ilaç üretimi için kesime hizmet vermeyi planlıyor. Tesiste üretime, sanayinin ve ilaç firmalarının talepleri doğrultusunda geçilecek.

Türkiye’de pilot ölçekte biyoloteknolojik ilaç ve aşı geliştirme, üretim, test, kalite denetim ve klinik öncesi araştırmaların büsbütün yerli kaynaklar kullanılarak yapılabileceği yüksek teknolojili bir yer kurulması maksadıyla hayata geçirilen merkezin, biyofarmasötiklerin araştırma ve endüstriyel üretim süreçleri ortasında bir köprü oluşturması hedefleniyor.

Kanser tedavisine yönelik çalışmalar devam ediyor

MEDİBİYO’da, kanser tedavisine yönelik ilaçlar üzerine de çalışmalar yapılacak.

TÜBİTAK MAM Ömür Bilimleri, çeşitli ünitelerinde medikal biyoteknoloji alanında araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda üç boyutlu biyoyazıcı teknolojisiyle bireye has yara örtüsü üretimi, solid tümörlerdeki teşhis ve tedaviye yönelik teranostik moleküllerin geliştirilmesi, Kovid-19 ve CD19 gayeli CAR-T hücre tedavi sistemi geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Ayrıca, biyobelirteç temelli akciğer kanseri erken teşhis ve taramayla ilaç tarama çalışmaları için 3 boyutlu akciğer kanseri modelinin geliştirilmesi hedefleniyor. Kemik tamirinde hücresel tedaviye dayalı modifiye doku mühendisliği stratejileri, nanopartikül tabanlı moleküler gayeli kolon ve akciğer kanseri tedavisi, kolon kanseri tedavisinde amaçlandırılmış gen ve ilaç taşıyıcısı yeni dendritik nanoyapıların geliştirilmesi, kanama durdurucu eserler ve doku yapıştırıcı eserlerin geliştirilmesi üzere moleküler biyoloji, kimya ve gerecin kesişimi üzere birçok alanda projeler de devam ediyor.

Biyoteknoloji alanında milletlerarası anlaşma

Öte yandan, TÜBİTAK, Türkiye’nin biyoteknoloji alanında memleketler arası olarak görünürlüğüne katkıda bulunacak yeni Milletlerarası Genetik Mühendisliği ve Biyoteknolji Merkezi’nin kurulması için Güney Afrika, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki 60’tan fazla ülkenin oluşturduğu konsorsiyumla oluşturulmuş Memleketler arası Genetik Mühendisliği ve Teknoloji Merkezi (ICGEB) ile gerekli tüm mutabakatları yaparak, ön çalışmalara başladı. Merkez, TÜBİTAK MAM bünyesinde çalışmalarını gerçekleştirecek.

Bu merkez İtalya, Güney Afrika, Hindistan ve Çin’den sonra dünyada Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgesindeki biyoteknoloji ekosistemi için aşı, ilaç üzere kritik araştırma mevzularında öncül merkez olmayı hedefliyor.​​​​​​​

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)